Liczba odwiedzin: 785
» Korpus Tekstów i Korespondencji Jana Dantyszka
Copyright © Pracownia Edytorstwa Źródeł i Humanistyki Cyfrowej AL UW

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie Pracowni bez pisemnej zgody właściciela praw.

List #2129

Ioannes DANTISCUS do Tiedemann GIESE
Heilsberg (Lidzbark Warmiński), 1539-04-01

Regest polski:

Dantyszek omawia planowaną odpowiedź na list księcia [Albrechta Hohenzollerna] w sprawie posłów na sejm [pruski]. Opinia rady Gdańska i rady Elbląga jest zgodna z jego własną. Jeśli adresat oraz panowie [pruscy] nie są innego zdania, proponuje, że list, który mu przekażą, wyśle do księcia przez swojego posłańca.

Dantyszek jest oburzony doniesieniami o działaniach Aleksandra [Scultetiego]. Miał on wrócić od Giesego do Fromborka w radosnym nastroju, wyprawić pocztę do Rzymu, a także oskarżyć Dantyszka na piśmie przed kapitułą [warmińską] o bezprawne działanie. Małżonka Aleksandra nie zamierza opuścić [należącego do kapituły] domu pomimo groźby ekskomuniki (censurae).

Dantyszek nie może uwierzyć, że Giese jest bardziej przychylny Aleksandrowi niż jemu. Przypomina Giesemu o pożytkach ze swojej przyjaźni. Prosi, by ten jej nie zrywał i udzielił mu wsparcia.

Dantyszek powątpiewa w publikację drukiem swojego poematu [Carmen paraeneticum ad Constantem Alliopagum], przesyła jednak epigramat, który dodał do niego pod wpływem uwag Giesego.


            odebrano 1539-04-04

Rękopiśmienne podstawy źródłowe:
1czystopis język: łacina, autograf, address in secretary's hand, BCz, 245, s. 159-162
2regest z ekscerptami język: łacina, polski, XX w., B. PAU-PAN, 8243 (TK 5), a.1539, k. 14r-v

Publikacje:
1CEID 1/2 Nr 53, s. 206-208 (in extenso; angielski regest)
Podobizny źródeł dostępne tylko po zalogowaniu

Pełny tekst dostępny tylko po zalogowaniu