Liczba odwiedzin: 462
» Korpus Tekstów i Korespondencji Jana Dantyszka
Copyright © Pracownia Edytorstwa Źródeł i Humanistyki Cyfrowej AL UW

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie Pracowni bez pisemnej zgody właściciela praw.

List #7063

Ioannes DANTISCUS do Tiedemann GIESE
s.l., [1539-05-25, postscripts 1539-05-26 and 1539-05-27]

Regest polski:

Poprzedniego dnia późnym wieczorem, kiedy Danytszek zakończył pisanie listu do Giesego [ta część listu jest zaginiona] nadeszła odpowiedź króla [Zygmunta I] w sprawie zmiany terminu i miejsca sejmu [pruskiego]. Dantyszek przesyła ją Giesemu. Uważa, że jego obszernie umotywowanej prośby, wyrażonej w imieniu wszystkich członków Rady Pruskiej, nie potraktowano wnikliwie i odpowiedziano mu, jakby prosił we własnym tylko imieniu. Przyczyny upatruje w niechęci kancelarii do wygotowywania nowych pism sejmowych. Wobec tego Dantyszek uważa za konieczne ponowne uzgodnienie terminu i miejsca spotkania oraz rozważenie, czy trzeba jeszcze raz prosić króla o zgodę.

Proponuje zwołać zjazd na 15 czerwca lub wcześniej do Malborka, a jeżeli tam nie ustąpi niebezpieczeństwo zarazy – w inne, bezpieczniejsze miejsce. Prosi adresata i sąsiadujących z nim panów o opinię w tej sprawie. Sam zapyta o zdanie wojewodę malborskiego [Jerzego Bażyńskiego], kasztelana gdańskiego [Achacego Cemę], a także radę Elbląga i radę Gdańska.

Podkanclerzy [Samuel Maciejowski] napisał, że zdaniem króla sprawa rozliczenia kontrybucji została wyczerpana we wcześniejszych poruczeniach.

Dantyszek załącza otrzymane nowiny. Modli się, by Bóg przywrócił adresatowi zdrowie. Uważa, że pod nieobecność Giesego sejm nie może się odbyć z właściwym skutkiem.

Po zakończeniu pisania pierwszego postscriptum Dantyszek otrzymał list od Giesego z pomyślnymi wiadomościami o jego powrocie do zdrowia. Dantyszek wyraża radość, a także nadzieję, że choroba uderzy teraz w tych, którzy źle Giesemu życzą i są przyczyną jego kłopotów. Deklaruje wsparcie przeciwko adwersarzom Giesego na najbliższym sejmie.

Książę [Albrecht Hohenzollern] przed dniem św. Stanisława [8 maja] poinformował Dantyszka, że król nakazał mu wysłanie swoich posłów na sejm [pruski], czego jednak nie mógł zrobić, toteż prosił o wyznaczenie kilku senatorów, z którymi mógłby spotkać się lub skontaktować przez wysłanników. Dantyszek poinformował go, że sejm z powodu zarazy został przełożony i obiecał powiadomić o nowym terminie i miejscu. Prosi Giesego, by również tę sprawę skonsultował z sąsiadującymi z nim panami.

Przesyła Giesemu list księcia oraz to, co książę chciał, by Giese przeczytał. Pierwsza ratyfikacja jest w rękach rady Torunia. Giese może z nimi ustalić, by dostarczyli ją na sejm.

[Mikołaj] Płotowski wyjaśni Giesemu, dlaczego nie wyjechał poprzedniego dnia od Dantyszka.




Rękopiśmienne podstawy źródłowe:
1czystopis język: łacina, autograf, BCz, 245, s. 211-212

Publikacje:
1CEID 1/2 Nr 64, s. 233-237 (in extenso; angielski regest)
Podobizny źródeł dostępne tylko po zalogowaniu

Pełny tekst dostępny tylko po zalogowaniu