Liczba odwiedzin: 242
» Korpus Tekstów i Korespondencji Jana Dantyszka
Copyright © Pracownia Edytorstwa Źródeł i Humanistyki Cyfrowej AL UW

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikowania, rozpowszechniania, udostępniania czy wykorzystywania w inny sposób całości lub części danych zawartych na stronie Pracowni bez pisemnej zgody właściciela praw.

List #2161

Ioannes DANTISCUS do Tiedemann GIESE
Heilsberg (Lidzbark Warmiński), 1539-06-06, postscript 1539-06-09

Regest polski:

Dantyszek dziękuje Giesemu za słowa pociechy [po śmierci matki].

Podziela jego opinię w kwestii sejmu [pruskiego].

Na życzenie kasztelana gdańskiego [Achacego Cemy] Dantyszek napisał do króla [Zygmunta I] list polecający w sprawie jeziora Drużno, przy okazji prosząc o przełożenie sejmu [pruskiego] na dzień św. Michała [29 września].

Obszerniej sprawę wyłożył podkanclerzemu [Samuelowi Maciejowskiemu]. Doradził też kasztelanowi gdańskiemu, by wraz z wojewodą [malborskim Jerzym Bażyńskim] i innymi panami napisali do króla w tym samym duchu. Dantyszek chciałby, aby list ten został przysłany otwarty i opatrzony pieczęciami znaczniejszych panów — wyśle go przez swojego posła wraz z własnym.

Podobnie jak Giesemu, któremu odpisał jedynie kasztelan chełmiński [Mikołaj Działyński], żaden z panów nie odpisał Dantyszkowi [w sprawie przesunięcia terminu sejmu], odpowiedziała mu natomiast rada Elbląga, lękliwie opowiadając się za zachowaniem terminu 15 czerwca, o ile inni na to przystaną. Dantyszek zawiadomi Giesego o nadejściu kolejnych odpowiedzi.

Dantyszek nie wysłał napisanego 6 czerwca listu do Giesego błędnie oceniwszy plany posłańca. Tymczasem otrzymał kolejny list od rady m. Gdańska. Zgadza się ona z listem wojewody pomorskiego [Jerzego Konopackiego] skierowanym do Giesego. Dantyszek nie wątpi, że podzielą ich opinię również wojewoda malborski i kasztelan gdański, nie dba natomiast o zdanie wojewody chełmińskiego [Jana Luzjańskiego], który nie zwykł uczestniczyć w zjazdach. Jest też przekonany, że kasztelan elbląski [Ludwik Mortęski], poinstruowany przez innych, również złoży swój podpis.

W takim przeświadczeniu Dantyszek przygotował koncept listu od Giesego, wojewodów i kasztelanów do króla. Prosi, by Giese uzupełnił koncept wedle swojej woli i gotowe pismo, po jego podpisaniu i przyłożeniu pieczęci, wysłał pozostałym panom, on sam zaś zadba, by wraz z jego własnym listem w tej samej sprawie, trafiło ono do króla.

Radzie Gdańska doradził, by wraz z radą Torunia oraz radą Elbląga uczynili tak samo, nie wysłał im jednak wzoru pisma. Prosi, by zrobił to Giese. Sugeruje, by już teraz poprosić króla o pozostawienie panom swobody wyboru miejsca sejmu w razie pojawienia się w Grudziądzu na św. Michała zarazy.

Cieszy się z poprawy zdowia Giesego.


            odebrano 1539-06-10

Rękopiśmienne podstawy źródłowe:
1czystopis język: łacina, autograf, address in secretary's hand, BCz, 245, s. 183-186, 213-214

Pomocnicze podstawy źródłowe:
1regest język: polski, XX w., B. PAU-PAN, 8249 (TK 11), k. 88

Publikacje:
1CEID 1/2 Nr 66, s. 240-244 (in extenso; angielski regest)
Podobizny źródeł dostępne tylko po zalogowaniu

Pełny tekst dostępny tylko po zalogowaniu